Jump to content

Оумен, Холандия. Замъкът Ерде. Любовта на Кришнамурти


Recommended Posts

Оумен, Холандия. Замъкът Ерде. Любовта на Кришнамурти

Оумен, Холандия.

- Учителите ще бъдат в Холандия и искат да ни видят заедно. Хайде да отидем там! - така Ани Безант кани Кришнамурти. Тя гледа да не го оставя сам и без работа, за да не го налегне мъката по заминалия му брат.

Делегатите на Т.О. от цял свят плюс 3000 ученици и журналисти от международни вестници са се събрали на лагер в гр. Оумен (Ommen Camp) с очакване, че ще се случи нещо свръхестествено.

Кришнамурти пристига с Ани Безант и говори около лагерните огньове. Присъстващите се изненадват, че думите му противоречат на Учението на Ортодоксалната Теософия и го разрушават. А той отговаря, че е дошъл да създава, не да руши. Но ръководителите на Теософското Общество са много притеснени.

Тези думи показват Посвещението на избрания.”

„Не, това не е Майтрея, който говори чрез него.”

„Той е един могъщ черен маг!“ - така си коментират чулите го.

„Ако ти повярваш в тази история, аз никога вече няма да говоря публично!” — отсича Кришнамурти на Ани Безант.9

Замъкът Ерде

Напомням, че на това място (наследство на барон Филип ван Паландт, дарено на организацията в 1921 г.), 26-годишният Кришнамурти среща 17-годишната студентка по цигулка Хелен Кнот. Тя събужда в него дълбока любов, макар и необвързваща.

Те си пишат много често.

„Ти си една от тези, които най-много обичам: брат ми, Амма (името, което Кришнамурти дава на Ани Безант) и лейди Емили.

Аз нищо не зная за любовта.

„Кришнамурти ти казва, че не бива да държиш илюзии за него -мисли си Хелен. - Научи се да живееш в настоящето!”

Следващата година, когато Хелен отново го посещава в Охай, неговата страст изглежда е изчезнала. Не след дълго тя се омъжва за един американски природозащитник.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...