Jump to content

1928 г. Холандия: Кришнамурти предупреждава


Recommended Posts

1928 г. Холандия: Кришнамурти предупреждава

Холандия

Кришнамурти взел участие в събора. Няколко хиляди души се събрали там за 10 дни. Той все по-трудно понасял изкуствената атмосфера на обожание, преклонение и почит, която го заобикаляла и създавала нечовешки изисквания към неговата личност. Кришнамурти повтарял многократно, че всеки човек трябва да живее от своята вътрешна светлина. И реакциите не закъсняват.

- Значи вие не мислите вече, че сте Бог?

- Нито Буда, нито Христос са потвърдили тяхната божественост. Това са направили учениците, които чрез тяхната любов са наложили божествеността на техния Учител.

- Нещо друго - може ли да кажете кой е Вашият недъг в голфа?

- Да, аз имам два недъга...

Когато съборът свършва, Кришнамурти е изпълнен с Щастие. Той се чувства едно с Вселената. Но, които са наясно с промяната, разбират, че новата му позиция дразни много йерархията на Т.О.

Философът Джозеф Кемпбъл сравнява този момент от живота на Кришнамурти с този от живота на Исус, когато той казва: „Аз не съм дошъл да нося мир, а меч!” или когато изхвърля търговците от храма.

Кришнамурти предупредил публично, че ще разпусне Ордена на Звездата, ако той се окаже единствен пазител на Истината!

Тази новина хвърлила в тревога хиляди хора по света.

„Защо той не иска ученици?”

„Какво лошо има в церемониите?”

„Ти ли си прероденият Христос?”

„Има ли степени в този път?”

„С какво неговото учение е различно от материализма?”

„Тогава, значи няма Бог?”

- Аз никога не съм казвал, че няма Бог - отговаря Кришнамурти, само - че Той съществува, когато се проявява в нас самите.

И аз предпочитам да нарека това „живот”.

Истината ни дава не надежда, а разбиране.

Запазено е предупреждението на скулптора Антонио Бордел:

- Ако продължава така, един ден ще бъде посрещнат с камъни.

- Моят живот няма значение - е отговорът на Кришнамурти.9

Адияр

Когато Кришнамурти пристигнал в Индия, Ани Безант била вече разпуснала езотеричната секция на Теософското Общество.

Тя се мъчела да разреши няколко проблема:

- всемогъществото на Майтрея, който е напуснал Кришнамурти;

- бъдещето на Кришнамурти и

- дезинтеграцията на Теософското движение.

Всеки посветен в тези проблеми имал чувството, че разделянето е близо. Започнали да считат Кришнамурти за светски философ, който е отрицателно настроен към всички религиозни вярвания. Казвали, че той бил по-заинтересуван от закупуването на земя северно от Бенарес, на брега на Ганг, отколкото да открива друга школа на Теософското Общество.

- Как можем да помогнем на хората без наличие на някаква активност или организация? - го питали последователи.

- Всъщност не можеш да помогнеш истински, докато ти самият още се нуждаеш от помощ - отговорил Кришнамурти.

Рядко в световната история добрите намерения на толкова хиляди хора от всякакви възрасти и народи са се съсредоточавали върху една личност, като изисквали от нея божествено поведение -чудотворни излекувания, освобождение от карма, благословия...

Постепенно в неговото съзнание започвали да се натрупват съмнения и скептицизъм. Той виждал как някои теософски лидери преиграват в ролите си на апостоли и обявил, че не вярва всичко от техните телепатични послания. Един от тях веднага си отмъстил, като обявил, че Кришнамурти е проводник на силен черен магьосник, чиято сянка уж бил видял зад гърба му.

Избраникът не обичал грандоманията и публичните изяви, които съдбата изисквала от него.

Страданията и самотата били негови постоянни спътници. Докато неговите последователи четели неговите поеми, Кришнамурти се затварял в стаята си и четял детективски романи. Негов любим автор бил царят на криминалния роман - Едгар Уолъс.

(Същата година България е поразена от голямо земетресение. Но не и София, защото там, според Учителя, има 10 души праведни.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...