Jump to content

1937 г. Лъч на Бялото Братство във Франция


Recommended Posts

1937 г. Лъч на Бялото Братство във Франция

Като преценява трудните за духовна работа условия в България, Учителят Беинса Дуно изпраща ученика си Михаил Иванов в Западна Европа, за да разпространява Учението за Новата Епоха. Това става след 20-годишно обучение (1917-1937), за което говори на събора в 1922 г. За неговото устройване Учителят му предава три писма. Те са написани от Боян Боев до ученик във Франция по нареждане на Учителя. Ще цитирам част от едното (12.06).

„Един от нашите добри братя - Михаил Иванов - отива в Париж. Той е пратен от Учителя. Вие знаете, че той е от напредналите ученици; има големи познания и е всецяло предан на великото Божествено дело, за което работи и живее... Моля, поставете го във връзка с разните духовни, окултни мистични общества и видни спиритуалисти, за да може той да изпълни мисията, с която отива в Париж. Като му помогнете в неговата работа, помагате на великото дело на Учителя. Аз ви пиша със знанието на Учителя... ”110

Официално Михаил заминава за Световното изложение в Париж. Учителят запазва мълчание относно поверената му мисия. За да я изпълни, Михаил напуска семейство, приятели, Родина и пренася на Запад Скъпоценния Камък на Учението. Но му предстоят изпитания...

Запазено е писмо на Учителя до неговия ученик, съдържащо цяла програма за изучаване на човека, света и Божествената природа.111

При изтичане на разрешението за престой, писмата на Учителя задействат фактори, които го продължават.

Създава се печатница „Просвета”, която издава на 17 езика беседи, лекции и аудиовизуални материали (над 100 заглавия) на Михаил. Една от тях - „С почит за Учителя П. Д.” завършва с обяснение на Посвещенията, те се сравняват с предаването на олимпийския огън.113

„...Когато завършат своя етап, те предават факела на следващия, който трябва да продължи напред. Светлината на Посвещението никога не угасва. Кой е предал факела на Учителя? От кого го е поел? Един ден Учителят ми подаде факела и ми каза: „Тичай, Михаиле! Тичай!“

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...