Jump to content

ЕДИН УЧИТЕЛ СИ ОТИВА. Мърчаево, Софийско


Recommended Posts

ЕДИН УЧИТЕЛ СИ ОТИВА

Мърчаево, Софийско

След една неделна беседа по време на евакуацията в с. Мърчаево (поради бомбардировките в София в 1944 г.), Боян Боев запитал Учителя дали идват на беседите му някои от видните окултисти, намиращи се в другия свят. Отговорът бил утвърдителен:

- ... и между тях често идат Седир и Рудолф Щайнер. Той току-що ме пита как изразявам божествените идеи на такъв прост език.

- И Вие какво му отговорихте? - любопитствал Боев.

- Само че този език не е обикновен. Той е най-точният език на земята и с него могат да се предадат окултните закони и Словото Божие, защото българският народ е най-древният народ на земята. Затова дойдох сред българите... 21

Една късна октомврийска вечер Методи отива при Учителя в Мърчаево, за да сподели последните новини и да получи съвети и инструкции. Учителят го изненадва, като се изправя пред него, вдига ръцете си над главата му и произнася следните странни думи:

„Аз свърших моята задача тук на земята и ще си замина.

А вас, духовете, ще ви заключа на земята, но за да не се огранича, ще ви оставя ключовете. И когато завършите вашата работа тук на земята, да си отворите и да дойдете при мен. 36

- При тези думи сякаш целият свят се срути в съзнанието ми. Бях прочел редица томове за невидимите светове, за скритите сили на природата, за великите закони в битието, но всичко това бледнееше пред моя личен опит с това Космично Същество, Което чувствах и разбирах с цялото си сърце и ум, с всичката сила на моята воля, с ширината на душата ми и безкрайността на моя дух...

- А ключовете? - питах за изяснение при една от срещите ни.

- Ключовете са Познанието от Неговото Слово - отговори Методи.

Понеже Учителят е говорил за Новия Свят, който идва, а новата власт идва с лозунги „Равенство, Братство, свобода”, в Братството правят идентификация, но скоро надеждите им рухват.

Hristo_Madjarov_118.jpg?fbclid=IwAR1Q2AO

Ужасен от своеволията на новата комунистическа власт, Методи Константинов, който работи в правителствени институции, отива на „Изгрева” при Учителя, за да се ориентира какво става в страната.

-Учителю, това „ново царство“ не е онова, за което Вие говорите. Тези хора не могат да градят Нова Култура, те са криминални престъпници... Моля да ми разрешите да замина за Швейцария и там да основа Център на Новата Култура...- Учителят го прекъсва:36

- Не критикувай, Методи! Никъде няма да ходиш! Ще ти кажа какво ще стане. И слушай внимателно, защото ще пишеш книга за това!116

Сядат на пейка по средата на поляната, където преди е била палатката на Методи. Много сериозен, в продължение на три часа, Учителят говори за духовния, социалния, културен и международен живот. Пред подготвеното съзнание на Методи, който 17 години е следвал четири факултета в чужбина на издръжка на Учителя, се разкриват, като в зората на изгряващото слънце, контурите на един нов свят, който пулсира в ритмите на Космична Любов, Мъдрост и Истина. Учителят се изправил величествено и казал:

„И на двата блока - от Изток и от Запад - ще им дам такъв обяд и така ще им говоря, както никой през вековете не им е говорил. 36 Тези идеи Методи оформя в книги, които издава във Франция. Тогава е дошла идеята за книгата „Световната Астросоциология”117. В нея той говори за „Обществото на Народите” и „Обществото на Обединените нации“ и предсказва създаването на „Общество на Новото Човечество”. После Методи разказва:

„Когато Учителят приключи, влезнах в малката черупка на моята личност и видях, че слънцето залязваше. Тази картина се отпечата така ярко в моето съзнание, че когато издадох споменатата книга „Учителят”118, пред главата „Идеи” поставих винетка на планински връх, зад който залязва слънцето. Под нея написах ръкописно:36Както едно величествено слънце залязва, след като е раздало на всички своето изобилие, тъй и Учителят залезе на 27 декември 1944 г. за физическия свят, за да изгрее в душите на цялото човечество. Неговото Слово е живо, носи се в етера и носи на всички умове и сърца радостната вест за красотата на изгряващата култура...“ Под тази епитафия стои лаврово клонче - символ на безсмъртие...

А на другата страница „Идеи” е вестоносецът- гълъб във възходящ полет. Така ученикът кодира предаването на Вечното Познание. Новите издатели (2005 г.) не поместиха тези символи - били архаични.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...