Jump to content

8 септември 1923 г., събота


Recommended Posts

8 септември 1923 г., събота

В Природата има два метода: единият е определен, а другият е неопределен. Бог дава всичко даром на тези, които отиват да си го вземат.

Като отидеш при извора, той ще ти даде вода.

Ученикът пита: „Чистотата качество на ума ли е или на сърцето?

- Тя е качество на сърцето, но се добива с ума! Защото тя се придобива, а да се придобие може само с ума.

- Учителю, като че ли каквото сърцето приеме, умът не може да го приеме.

- Чувствуванията на сърцето са по-верни от мислите на ума. Една права Божествена мисъл се предава като едно дълбоко чувствувание на сърцето.

- Учителю, как мога да изменя своя живот? Сега съм в най-добри условия и трябва да изменя живота си.

- Като имаш висок идеал.

(Беседата „Високият идеал“ е държана, във вторник вечерта на 11 септември 1923 г.)

- Учителю, как искам да Ви обичам все повече и повече, тогава тъй се разтваря сърцето и душата ми, но този изкълчен ум ми пречи.

- Това е Божественото, когато искаш да обичаш Учителя си, да обичаш Бога, Природата, всичко живо, Велико и Възвишено.

- Да бъдеш като малките деца.

Ученикът: „Учителю, ще стана ли като малките деца?“

Учителя: „Ще станеш. Бащата всичко може да даде на своя син, Учителя всичко може да даде на своя Ученик, но синът и ученикът трябва да заслужат това.“

Едно правило:

- Едно правило помни: Когато отидеш при една твоя другарка и дойде някой брат или неин познат, ако чувствуваш свобода отвътре, остани, а пък ако има у тебе раздвоение, стани и си излез.

- Учителю, от колко години свирите на цигулка?

- Повече от тридесет години, но аз свиря само за почивка. Тъй като се уморя, свиря.

Едно правило

- Човек трябва да научи две неща: или да премахне всички спънки и мъчнотии, или пък да се научи да ги търпи.

Правило за ученика:

- Ученикът не трябва да има недъг, не трябва да бъде куц или сакат, нито сляп и глух. Не трябва да има изкълчен ум, ни опорочен ум, ни развратено сърце. Ученикът трябва да бъде чист като диамант, прозрачен и подвижен като водата, твърд като Добродетелта, непримирим като Правдата, безграничен като Истината, дълбок като Мъдростта и пълен като Любовта.

- За да учи ученикът, необходимо условие е да люби Учителя си.

- Може ли плодът да не обича светлината? Когато човек изяде четири круши, коя е най-доволна?

- Всички.

- Коя е първата?

- Последната, защото по вкус тя е най-близо до паметта на човека.

- Учителю, накъде Ви води мисълта?

- Слушай, ученик от ученик може ли да се учи?

- Не.

- Човек може ли от себе си да се учи?

- Да, т.е. не зная.

- Ако човек се погледне в огледалото, придобива ли нещо? То само показва, какъв си.

- Отсега нататък ще славя Името Божие, ще работя за Славата на Царството Божие и ще изпълнявам Волята Божия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...