Jump to content

(56) Среща с Учителя на 21.IX.1939 г., 9 часа сутринта


Recommended Posts

(56) Среща с Учителя на 21.IX.1939 г., 9 часа сутринта

Извика ме Учителят и ме запита как са станали изстъпленията върху евреите. Казах му, като му казах също и за мерките, които е взел Недев, като е пратил провокаторите да чупят камъни. Каза ми след това Учителят (предварително му прочетох това, което ми беше говорил миналия път)370:

«Засега не го казвайте на царя. Има и други път. Той е много колеблив и мисли повече за своите си интереси, отколкото за другите.371 Недев дойде на Рила в мъгляво време и много бързаше - неговата работа не е много сигурна. Царя го е страх да не му устроят някой кюляф. И сърбите го подозират, че е немски агент, казали са това на наши музиканти, като са минавали през Белград. Казали им също, че знаят и крамолите, и раздорите в дома му. Царят няма никаква опора и лавира, за да се нагажда. Защото, виж, трябва да се види по чий почин гониха по-рано и избиваха комунистите - на Германия или Англия? По чий почин ставаше това? Баща му по-рано слушаше само Австрия. Тая политика на германците сега е на баща му. Идеалите на Хитлер и амбициите са на Фердинанд. Внесе се бацилна зараза - като отиде там, Германия пощръкля!372

Работите добре вървят. Мост да има, както правят англичаните - човек за министър отляво (работнически среди). Искаха да потиснат комунистите, но не можаха да ги потиснат - те взимат от богатите и дават на бедните.»373

Учителят извади една Библия и ми прочете 44 стих от II глава от Данаил, като ми каза, че кал и желязо е бетонът [в] сегашно време - като е видял краката и пръстите...

«Правото за всички е новата идея. Тука под думата «слънце» се разбира светската власт, държавниците; месечината - религиозните системи, а звездите - учените хора като потънат, тогава ще дойде, ще се яви знанието на Човешкия Син. Значи, като се изтощят светските, религиозните и учените хора, тогава ще се яви на сцената Божественото.374

1939 година се започна с едно... подшушване, което ако не се канализира, ще донесе лошо за всички народи. Подпушване е това, сега всички са под-пушени, а като се отпушат всички, да му мислят. Чудя се, от чисто човешко гледище, как англичаните не подготвиха Полша и не й дадоха план за воюване, а я оставиха да бъде разгромена? Може би искаха да стълкновят Русия с Германия, като дойдат едни до други в съприкосновение и да се сбият? Големи, а се самоизлъгаха. Хитлер е съдебният пристав.375 Казват, че единият му адютант е убит. Русите дойдоха на румънската граница и ще си теглят новата граница направо до морето. Румънците излязоха много егоисти. Те бяха съдебен пристав, но се съблазниха.376 Така, както съдията в разказа. Ранил ловец сърна. В Индия било. Тя бягала и скочила в една лодка. Лодкаринът казал, че това било баща му и не я дал. Дали се в съд. Англичанинът съдия отсъдил - да вземе той сърната...

Недев си е отворил много фронтове - по поляшки воюва. Трябва да концентрира войските си. Не трябва да провокира, а да уталожва. Има други, които не мислят така и имат друго гледище. Какъв план има той? На какво се надява?»

Аз казах:

- Иска доброто на народа. Но понеже народът е слаб, а тия, които гони, са силни, той няма поддръжка...

- Англия иска мир при известни ней условия, и Германия - при нейни си условия. Русия се намира при благоприятни условия - яде каймака, а на Германия дава киселото мляко, както в анекдота за двамата чорбаджийски синове, от които по-големият биел по-малкия и ядял каймака само, а после, като се разболял малкият, почнал да го яде, като казвал: «Стига на брат ми и киселото мляко.» Та, и Русия сега е същото. Германия и Англия мислят, че славяните са тор за тях, и аслъ през 1938 година загина Чехия, през 1939 година - Полша...377 Но сега влезе на сцената и Русия, като по-голям батю, да пази малките... Сега малките републики - Естония, Летония и пр. - ще влязат в Русия и по-добре ще им бъде.378

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...