Jump to content

(139) Среща с принц Кирил в Стоянови от 8 без четвърт до 9 ч сутринта на 2.XI.1943 г.


Recommended Posts

(139) Среща с принц Кирил в Стоянови от 8 без четвърт до 9 ч сутринта на 2.XI.1943 г.

Пет дена бях в Чамкория и затова не бяхме се виждали след връщанието му от Германия и Хитлер.

Започна с това, че ми даде едно писмо, подписано от баща му, до него (писано от други, а само подписано). Аз се загледах в подписа и взех да му казвам какво е мислел, като се е подписвал. Кирил взе да се смее.

- Прочетете го. Тъкмо това е писал.

Прочетох го. Беше, че праща генерал Ганчев, за да уредял работите... Божилов му казал, че вече му искал пари, и то да бъдели в крони словашки. Казах му, че той и по-рано беше искал, и то в швейцарски франка, но да се не дават много, защото миналата година беше дал 120 000 на Дочо Христов за Националните легиони...

Разправи ми, че много се страхували (при пътуването) и двамата с Филов, на който очите му станали като черти... но напразно. На гарата ги посрещнал Хитлер и бил много внимателен, а също и Рибентроп. Приели ги на два пъти, говорили много меко...

- И аз, като виждах, че това му е приятно, даках - казва Кирил, - и той стана още по-мек и внимателен. Следобед имаше и генерали, но пак не беше опасно. Не иска нищо, освен да сме будни и да бдим и към Адриатическо и Бяло море.

Когато разправяше втория път, от генералите, Йодъл беше по-сериозен и като че никак не беше съгласен с това, което говореше Хитлер, а другите само клатеха глави... Изглеждат като фигури... Първични хора ми се видяха...

Тук той каза още някои работи, които не ми се иска да запиша, за да не попаднат в чужди ръце. (Каза: «Видяха ми се луди хора.» Смях се много.)*

Хитлер говорел, че ще се бие, докато изтече кръвта на мечката.632 -Това е английска теза, внушена му, и той там ще се разсипе... - казах аз.

- Във всеки случай, те са много спокойни и уверени. На какво се надяват, не зная, но така е. При това ние вървяхме със специален трен и аз гледах по гарите, но никъде не видях фигури като у нас в 18-а година... Хората са по-спокойни и няма муцуни... Изобщо, върнах се по-обнадежден, отколкото отидох. Там те работят, а спят денем до 11 часа. Вечерта бяхме 14 човека на вечеря. Беше и Химлер. Той прави гримаси, като говори - и той го имитира.

Казах му, че това е липса на вътрешно равновесие и че не говори хубаво за неговата психика.

На вечерята са били 14 човека. После го е викал и Рибентроп на вечеря, но там бил съвсем други свят - сив от далавераджии... Рибентроп му говорил все против Англия, от автомобила до изпращанието на гарата...

- Той всецяло е под влияние на Англия и, като не знае закона, се свързва постоянно и по тоя начин е проводник на техните идеи - му казах аз и му обясних някои закони за психическо влияние. Той слушаше внимателно.633

Кайтел се интересувал от соята и разпитвал за нея, дали може да се отгледва.

- Нулеви личности - каза Кирил.

Казах му, че когато има личност в човека, той не търпи силни хора наоколо си и по тоя начин най-после остават нули... По тоя повод му напомних някои работи, преживени с брат му.

Заговорих му за вътрешната политика, защото тя продължава да не е добра. Брашното го дават 22 лева, а житото го вземат 10. Вълната - 50-60 лв., а обработена я дават 1000 лв. и пр. му наредих много такива работи и му казах да внимава, защото на селяните се вече говори, че ще станем велики от Урала до Адриатическо море и че селянинът все ще си оре, а да му мислят господата...

По тоя повод си поговорихме и той се съгласи, че трябва да се работи в това направление, за да има по-добри резултати. Припомних му, че банкерите искат да обсебят и че Аладжов е техен орган, защото той не получава пари от държавата, а от банката, на която служи, а това е много опасно и пр.... работи, които и по-рано съм говорил на царя и сега в по-елементарни форми трябва да говоря и на Кирил. Той трябваше да отива на меса-панихида, задушница католическа, та не можеше повече да говорим. Той ми честити рождения ден със закъснение, понеже не знаял, и пр.

Като се върнах, казах на Учителя разговора и той ми говори доста, но записах малко:

«Възпитанието зависи от бащата. Той ще научи как да се отнасят децата с него - както той самият се е отнасял с тях! Тъй ще се оправи и светът чрез тия отношения; а сега най-напред почва с абсолютна монархия, а като порастат синовете - стига се до демокрация. Злото и доброто, като ги разделят, те се умножават и с ... не се побеждават. Силата на злия е в множеството. Доброто, колкото по се разделя, става по-силно. Злото е отдалеч ценно, отблизо е зло. В него всички искат да бъдат големи, а в доброто могат да бъдат малки. Малкият, той е силният, а в злото всички големи не могат да бъдат. Боата, като глътне една сърна, изгубва за една неделя силата си. Сега и те, силите, ще омекнат.»

Кирил искаше за това в Беломорието да правел инспекция на войските. Казах му да не извозва пътници излишно, че се съставя [милицията] и войските, а също да почака 5-6 дена, защото всички [?] с Божилов и Шишманов [на свиждане с Хитлер?] и тук София. Не трябва да остава така. Той се съгласи.**

_______________________

* Забележката в скоби е добавена на ръка от Любомир Лулчев. (бел. М.И.)

** Последният абзац е написан от Любомир Лулчев на ръка и трудно се разчита. (бел. М.И.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...